Evaluarea Nationala cls. a VIII-a - 2021

• - Simularea Evaluarii Nationale
    • In zilele de 29 si 30 martie 2021 se va desfasura activitatea de simulare a probelor scrise pentru elevii clasei a VIII-a:
      • - Repartizarea candidatilor pe salile de examen
      • - Amplasarea salilor de clasa
      •  - Atributiile candidatilor
      •  - In atentia candidatilor
      • - Limba si literatura romana - luni 29 martie 2021
      • - Matematica - marti 30 martie 2021
      • - Teste de antrenament
      • - Programele pentru simularea din martie
      • - Desfasurarea simularii
        • - Elevii vor fi primiti in sali pe baza unui act de identitate (carnet de elev, CI,certificat de nastere) pana la ora 8:30
        • - Probele incep la ora 9:00 iar timpul destinat elaborarii lucrarii pentru fiecare proba scrisa este de 2 ore
        • - Elaborarea subiectelor se face la nivel national in concordanta cu modelele propuse de M.E.C.
        • - Salile de clasa in care se desfasoara probele pentru simulare  vor fi supravegheate video si audio.
      • - Alte precizari
        • - Notele obtinute la simulare nu se afiseaza public
        • - Rezultatele obtinute de elevi la simulare  vor fi analizate la nivelul unitatii de invatamant prin discutii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, sedinte cu parintii, in vederea imbunatatirii performantelor scolare
        • - Nu se admite reevaluarea lucrarilor (nu exista contestatii)
  • - Ordinul nr. 3237/05.02.2021 privind aprobarea programelor pentru sustinerea Evaluarii Nationale, în anul şcolar 2020-2021
  • - Ordinul nr. 5455/31.08.2020 privind organizarea şi desfăşurarea evaluării naţionale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul şcolar 2020-2021
    • - Calendarul evaluarii nationale 2021
    • - Metodologia de organizare si desfasurare a Evaluarii Nationale
    • Programele pentru disciplinele la care se susţine evaluarea naţională
    • - Modele de subiecte
    • - Evaluarea naţională pentru absolvenții clasei a VIII-a se desfăşoară în anul şcolar 2020-2021 în conformitate cu prevederile Metodologiei de organizare şi desfăşurare a evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a in anul scolar 2010-2011 aprobata prin Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 4801/2010 privind organizarea şi desfăşurarea evaluării naţionale pentru elevii clasei a VIII-a, în anul şcolar 2010-2011, si cu prevederile prezentului ordin.
    • - Programele pentru disciplinele limba si literatura romana si matematica, valabile pentru  Evaluarea Naţională pentru absolventii clasei a VIII-a in anul scolar 2020-2021, sunt cele aprobate prin Ordinul ministrului educaţiei și cercetării nr. 3237/05.02.2020 privind aprobarea programelor pentru sustinerea Evaluarii Nationale pentru absolventii clasei a VIII-a in anul scolar 2020-2021.
    •  - Salile de clasa in care se vor desfasura probele pentru evaluarea nationala vor fi supravegheate video si audio.
  • - Informatii suplimentare despre Evaluarea Nationala a elevilor clasei a VIII-a in anul scolar 2019-2020 pot fi gasite la adresa:  http://subiecte.edu.ro/......

• - Pentru informatii suplimentare puteti folosi rubrica de comentarii de mai jos -  respectand Termenii si conditiile

Comentariile au fost inchise.

Copyright © 2021 Liceul Teoretic "Ion Neculce" Tg. Frumos. Toate drepturile rezervate.