Evaluarea Nationala cls. a VIII-a

Evaluarea Nationala cls. a VI-a - 2021

• - Evaluarea nationala pentru clasa a VI-a
    •    - 12 mai 2021: Limbă şi comunicare - în intervalul orar 9:00 - 10:00
    •    - 13 mai 2021: Matematică şi Ştiinţe ale naturii - în intervalul orar 9:00 - 10:00
  • - Modele de teste
  • - Ordinul nr. 3647/07.04.2021 privind organizarea şi desfăşurarea evaluării naţionale pentru elevii clasei a VI-a, în anul şcolar 2020-2021
    • - Calendarul evaluarii nationale la finalul clasei a VI-a in anul scolar 2020-2021
    • Metodologia de organizare si desfasurare a Evaluarii Nationale
  • Conform Legii Educației Naționale nr. 1/2011, rezultatele EN II și EN VI au ca scop elaborarea planurilor individualizate de învățare ale elevilor și preorientarea școlară, iar rezultatele EN IV sunt utilizate și pentru diagnoza de sistem, la nivelul acestui tip de învățământ (ciclul primar).
  • -   Rezultatele evaluărilor naționale de la finalul claselor a II-a, a IV-a și a VI-a se comunică elevilor și părinților/reprezentanților legali ai elevilor și nu se înregistrează in catalogul clasei.

Evaluarea Nationala cls. a VIII-a - 2021

• Evaluarea Nationala 2021
    • In zilele de 22 si 24 iunie 2021 s-au desfasurat probele scrise din cadrul examenului de Evaluare Nationala pentru elevii clasei a VIII-a:
      • Rezultatele finale ale candidatilor - in format anonimizat (disponibile 48 de ore)
      • - CONTESTAŢIILE SE POT DEPUNE ( MARŢI 29.06.2021 între orele 16:00 – 19:00 sau MIERCURI 30.06.2021 între orele 8:00 – 12:00) PERSONAL IN CENTRUL DE EXAMEN (PE BAZA DE C.I.) in Sala de Festivităţi – Corp A, SAU PRIN MIJLOACE ELECTRONICE LA ADRESA Această adresă de email este protejată de spambots. Trebuie să aveți JavaScript activat ca să o puteți vedea.
      • - Precizari suplimentare contestatii
      • Cerere Contestatie
      • - Repartizarea candidatilor pe salile de examen
      • - Amplasarea salilor de clasa
      •  - Atributiile candidatilor
      •  - In atentia candidatilor
      • - Calendarul - Evaluarii Nationale 2021
      • - Limba si literatura romana - marti 22 iunie 2021
      • - Matematica - joi 24 iunie 2021
      • - Desfasurarea simularii
        • - Elevii vor fi primiti in sali pe baza unui act de identitate (carnet de elev, CI,certificat de nastere) pana la ora 8:30
        • - Probele incep la ora 9:00 iar timpul destinat elaborarii lucrarii pentru fiecare proba scrisa este de 2 ore
        • - Salile de clasa in care se desfasoara probele  vor fi supravegheate video si audio.

Evaluarea Nationala cls. a VIII-a - 2022

• - Simularea Evaluarii Nationale
    • In zilele de 25 si 26 ianuarie 2022 se va desfasura activitatea de simulare a probelor scrise pentru elevii clasei a VIII-a:
      • - Limba si literatura romana - marti 25 ianuarie 20212
      • - Matematica - miercuri 36 ianuarie 2022
      • - Programele pentru simularea din ianuarie
      • - Desfasurarea simularii
        • Elevii vor fi primiti in sali pe baza unui act de identitate (carnet de elev, CI,certificat de nastere) pana la ora 8:30
        • Probele incep la ora 9:00 iar timpul destinat elaborarii lucrarii pentru fiecare proba scrisa este de 2 ore
        • - Elaborarea subiectelor se face la nivel judetean in concordanta cu modelele propuse de M.E.C.
        • - Salile de clasa in care se desfasoara probele pentru simulare  vor fi supravegheate video si audio.
      • - Alte precizari
        • - Nu se admite reevaluarea lucrarilor (nu exista contestatii)
        • - Notele obtinute la simulare nu se afiseaza public
        • - Rezultatele obtinute de elevi la simulare  vor fi analizate la nivelul unitatii de invatamant prin discutii individuale cu elevii, dezbateri la nivelul clasei, sedinte cu parintii, in vederea imbunatatirii performantelor scolare
  • - Ordinul nr. 5149/30.08.2021 privind organizarea şi desfăşurarea evaluării naţionale pentru absolvenții clasei a VIII-a, în anul şcolar 2021-2022

Evaluarea Nationala cls. a VIII-a - 2020

Evaluarea Nationala cls. a VIII-a - 2019

•  - Simularea Evaluarii Nationale

• - in zilele de 11 - 12 martie 2019 s-a desfasurat activitatea de simulare a probelor scrise pentru elevii clasei a VIII-a:
Copyright © 2022 Liceul Teoretic "Ion Neculce" Tg. Frumos. Toate drepturile rezervate.